S rostoucím stárnutím populace se Alzheimerova choroba stává jedním z nejvíce znepokojujících zdravotních stavů. Velké množství klinických studií a experimentů prokázalo, že fotobiomodulace měla pozitivní vliv na léčbu Alzeimerovy demence. Ozáření červeným a blízkým infračerveným světlem v nízké dávce může účinně snížit akumulaci amyloid – β plaků v centrálním nervovém systému a zmírnit příznaky této choroby. Studie čínských autorů publikovaná ve speciálním vydání o translační biofotonice v Journal of Physics D: Applied Physics předkládá parametry fotobiomodulace pro léčbu Alzeimerovy choroby studované na buňkách, zvířatech a v klinických studiích, stejně jako vztah mezi dávkou a účinkem léčby PBM pro AD a diskutuje mechanismy fotobiomodulace na buněčné úrovni. Autoři v závěru publikované práce zmiňují, že velký počet in vitro a in vivo modelových studií Alzheimerovy demence spolu s několika klinickými studiemi odhalil, že fotobiomodulace má nejenom velký potenciál pro léčbu Alzheimerovy choroby, rovněž je také neinvazivní a nemá žádné vedlejší účinky. Vztah mezi dávkou fotobiomodulace a účinkem při léčbě AD je ovšem ještě třeba prozkoumat a optimalizovat. Přesto fotobiomodulace poskytuje novou a slibnou alternativu léčby s výhodami vysoké bezpečnosti, nízkých nákladů a snadné implementace v klinických studiích.
ZHANG, Renlong; ZHOU, Ting; LIU, Liwei; OHULCHANSKYY, Tymish Y a QU, Junle. Dose–effect relationships for PBM in the treatment of Alzheimer’s disease. Online. Journal of Physics D: Applied Physics. 2021, roč. 54, č. 35. ISSN 0022-3727. Dostupné z: https://doi.org/10.1088/1361-6463/ac0740. [cit. 2024-01-25].
Upozornění: Zdůrazňujeme, že nemůžeme a nechceme slibovat léčebné účinky s využitím našich fotobiomodulačních produktů. Všechny zmíněné články a studie jsou založeny na zkušenostech získaných při praktické aplikaci. Nelze je však přenést na každou jednotlivou situaci. Přístroje jsou registrovány jako wellness zařízení, nikoli zdravotnický prostředek.